Владимир Леонов: «Сезон уңышлы узды, спортның барлык төрләре буенча безнең нәтиҗәләр бик лаеклы»

2020 елның 6 августы, пәнҗешәмбе

6 августта Казанда Су спорт төрләре буенча «Синтез» спорт клубының ике ел үсеш нәтиҗәләренә багышланган матбугат конференциясе узды. Чарада Татарстан Республикасы спорт министры Владимир Леонов, клуб президенты Ирек Зиннуров һәм клуб директоры Максим Осмоловский катнашты.

Матбугат конференциясе кысаларында Владимир Леонов яңадан торгызылганнан соң клубның эшенә гомуми бәя бирде һәм узган сезонның күренекле нәтиҗәләренә аерым игътибар бирде.

«Шәхсән үз исемемнән һәм бөтен спорт җәмәгатьчелеге исеменнән котлыйм һәм зур эш башкарылды дип саныйм. Шул ук вакытта су полосы өчен генә түгел, башка Су спорт төрләре өчен дә бик күп эш башкарылды. Минемчә, сезон уңышлы узды, спортның барлык төрләре буенча да безнең нәтиҗәләр бик лаеклы», - диде Владимир Леонов.

2020 елда «Синтез» ватерполо командасы Суперлигада Россия чемпионы булды һәм Европа Чемпионнар лигасында уңышлы чыгыш ясады (турнир COVID-19 коронавирус пандемиясе аркасында тәмамланмады), ә «Синтез-УОР» ватерполо командасы югары лигада җиңү яулады.

«Бүгенге көндә клубта югары спорт нәтиҗәләренә ирешү өчен барлык шартлар да тудырылган», - дип билгеләп үтте Ирек Зиннуров.

Суга сикерүчеләр шулай ук күренекле казанышларга иреште, алар төрле халыкара ярышларда-FINA Гран-При, FINA дөнья сериясе, Европа Чемпионатында-9 медаль (шул исәптән 5 алтын) яулады. Өстәвенә, кызлар да (Карина Шкляр, Мария Полякова), егетләр дә (Никита Шлейхер, Александр Белевцев) билгеләп үтелде. Алар барысы да Россия чемпионатында уңышлы чыгыш ясадылар.

Йөзүче Александр Красных йөзү буенча дөнья Кубогында бронза медаль яулады. Егор Куимов һәм Эрнест Максумов Россия чемпионатында яхшы чыгыш ясадылар, Татарстанга өч бронза медаль китерделәр. Мондый казанышларның зур казанышы-спортчыларны ярышларга әзерләү буенча команда белән көйле эш алып бару.

Бүгенге көндә Татарстан Республикасының 13 ватерполочысы Россия җыелма командасында тора (төп состав-7 кеше, 21 яшькә кадәрге яшүсмерләр – 2 кеше, 17 яшькә кадәрге егетләр – 2 кеше, 15 яшькә кадәрге егетләр – 2 кеше).

Яңа ватерполо сезоны 11 сентябрьдә башлана. Яңа елда спортчылар алдына югары спорт нәтиҗәләренә ирешү буенча бурычлар куелды.

Су спорт төрләре үсешенә шәһәрләрдә дә, республика районнарында да бассейннар төзү зур ярдәм итә. Бассейннар төзү программасы ТР Президенты Рөстәм Миңнеханов инициативасы белән тормышка ашырыла. Бүгенге көндә Татарстан Республикасында 45 муниципаль берәмлектә 237 йөзү бассейны бар.