Татарстан командалары матчларын 50% тамашачы карый алачак

2020 елның 3 сентябре, пәнҗешәмбе

Бүгенге көннән башлап Татарстан спорт клубларының өй матчларына 50% тамашачы йөри ала. ТР Премьер-министры Алексей Песошин үзгәрешләр кертү турындагы тиешле карарны имзалады.

Республика командаларының өй матчларына рөхсәт ителгән йөрешенә кагылышлы үзгәрешләр 2020 елның 3 сентябреннән Татарстан Республикасы Министрлар Кабинеты карары белән үз көченә керә.

"Барысы да зур спорт һәм яраткан командалар буенча сагындылар. Футбол буенча Россия Премьер-лигасы старт алды, регби буенча Россия чемпионаты кызган чагында, Континенталь хоккей лигасы сезоны башлана, анда безнең ике клуб чыгыш ясый. Гадәттәгечә, нәкъ менә әлеге спорт төрләре Казанда йөрешенең югары күрсәткечләре белән аерылып тора. Шуңа күрә тамашачылар санын ареналарның гомуми сыйдырышлылыгы 25% тан 50% ка кадәр арттыру турында Карар кабул ителде. Эпидемиологик хәл җайга салыначак һәм якын киләчәктә без җанатарлар өчен стадионнарны тулы форматта ача алырбыз дип өметләнәбез!» - дип билгеләп үтте ТР Спорт министры Владимир Леонов.

Санитар-эпидемиологик хәлне һәм Татарстан Республикасында яңа коронавирус йогышы таралуны исәпкә алып, ТР Министрлар Кабинеты 2020 елның 3 сентябреннән трибуналарда җанатарлар санын гомуми сыйдырышлыкның 50% ка кадәр арттырырга карар кылды. Элегрәк тамашачылар урыннарын 25% тан да артмаган күләмдә тутыру рөхсәт ителгән иде.

Исегезгә төшерәбез, Татарстан Физик культура һәм спорт тармагы үз-үзеңне изоляцияләү режимыннан чыккан беренче төбәкләрнең берсе булды. 13 майдан башлап республиканың әйдәп баручы спортчылары, Татарстан һәм Россия җыелма командалары әгъзалары, шулай ук профессиональ спорт клублары вәкилләренең күнегүләре рөхсәт ителә. 18 майдан спорт үзәкләрендә, йөзү бассейннарында һәм фитнес-үзәкләрдә шәхси тренер белән шәхси тренировкалар рөхсәт ителә.

4 августтан ТР Спорт министрлыгының «тренировкалар һәм ярышлар процессларын оештыру турында» гы боерыгы нигезендә, Татарстанда спорт мәктәпләре һәм олимпия резервының спорт мәктәпләре яңадан эшли башлады. Озак тәнәфестән соң министрлык карамагындагы спорт мәктәпләре объектларга әйләнеп кайтты.