«Милләтләр кроссы -2020» Бөтенроссия йөгерү көне 180 меңнән артык татарстанлы җыйды

2020 елның 10 октябре, шимбә

10 октябрьдә Татарстан Республикасының барлык муниципаль берәмлекләрендә «Татарстан кроссы – 2020» Бөтенроссия йөгерү көне узды. Казанда ярышларны «Ак Барс Арена» стадионы территориясе кабул итте. Башлангыч мәгълүматларга караганда, «Татарстан кроссы – 2020» республика ярышларында катнашучылар саны 184 меңгә якын кеше тәшкил иткән, шул исәптән 18 мең казанлы.

Йөгерештә катнашучыларны ТР Спорт министры Владимир Леонов сәламләде:

«Дуслар, бу елның барлык кыенлыкларына карамастан, без сезнең белән республикада «Милләтләр кроссы – 2020" Бөтенроссия йөгерү көнен уздырдык. Бу вакыйга-үзләренең спорт талантларын күрсәтү һәм вакытны файдалы итеп үткәрү өчен менә дигән мөмкинлек. Стартка чыккан барлык катнашучыларга да зур рәхмәт! Барыгызга да яхшы кәеф һәм нык сәламәтлек телим! Спорт белән шөгыльләнегез, үз алдыгызга яңа максатлар куегыз һәм үз рекордларыгызны куйгыз. Ий Аллаһ!» - диде Владимир Александрович.

Спорт сөючеләр белән беррәттән стартка профессиональ спортчылар, спорт ветераннары, инвалидлар һәм сәламәтлекләре буенча мөмкинлекләре чикләнгән кешеләр, республика һәм шәһәр җитәкчеләре чыкты. Быел коронавирус пандемиясе белән бәйле рәвештә, илдә бердәм йөгерү көне юк. Оештыручылар-шәһәрләр, Роспотребнадзор рөхсәтләре нигезендә, ярышларны үткәрү датасы турында үзләре карар кабул итәләр.

Казанда «Милләтләр кроссы» трассасы «Ак Барс Арена»территориясендә узды. Катнашучылар 1 км, 2 км һәм 3 км дистанцияне сайлап алдылар.

Бөтенроссия чарасы программасы буенча Казан шәһәрендә гадәттәгечә берничә старт узды: гаилә командалары, спорт һәм җиңел атлетика ветераннары, шулай ук Татарстан Республикасы дәүләт һәм башкарма хакимияте органнары җитәкчеләре. Казан өчен традицион йөгерүне аерым билгеләп үтәргә кирәк, анда мөмкинлекләре чикләнгән кешеләр катнаша.