Казанда гер спорты буенча Европа чемпионаты һәм беренчелеге старт алды

2021 елның 28 мае, җомга

Бүген Ак Барс  Көрәш Сараенда гер спорты буенча Европа чемпионатына һәм беренчелегенә старт бирелде. Казанга Россия, Литва, Польша, Англия, Ирландия, Чехия, Латвия, Эстония, Словения, Дания һәм Венгриядән 300дән артык иң көчле спортчы килде.

Ачылу тантанасында халыкара гер спорты берлеге президенты, СССР чемпионы һәм рекордсмены, ике төр ярышта күп тапкыр СССР чемпионатлары призеры Игорь Солодов, Бөтенроссия гер спорты федерациясе президенты, күп тапкыр Россия һәм дөнья чемпионы, Россиянең атказанган спорт мастеры, Россиянең атказанган тренеры Сергей Кириллов, ТР спорт министрының беренче урынбасары Хәлил Шәйхетдинов һәм ТР гер спорты федерациясе президенты, автоспорт буенча халыкара класслы спорт мастеры, Татарстан Республикасының халык артисты, Казан 2013 Башкарма дирекциясе  КАО генераль директоры Азат Кадыров катнашты., Салават Фәтхетдинов.

Турнир кунакларын һәм спортчыларын ТР спорт министрының беренче урынбасары Хәлил Шәйхетдинов сәламләде:

Гер спорты буенча Европа чемпионатын һәм беренчелеген ачуда Татарстан Республикасы җитәкчелеге исеменнән барлык катнашучыларны, тренерларны, судьяларны һәм кунакларны сәламлим. Татарстан гел гер спорты буенча үз атлетлары белән дан тотты, бүген без Республикабыз данын яклаячак спортчыларыбызны күрәчәкбез! Барыгызга да яхшы чыгыш ясавыгызны һәм әлеге ярышлардан максимум алуыгызны телим!,- диде Хәлил Хәмит улы.

Европа чемпионаты һәм беренчелеге ярышлары 30 майга кадәр узачак. Спортчыларга – ике төр ярышны яратучы ир-атлар, хатын-кызлар арасында-ике төр ярышта һәм ыргылып күтәрүдә, профессионаллар, юниорлар һәм һәвәскәрләр эстафетасында чыгыш ясарга туры киләчәк. Тулы программа белән сылтама буенча танышырга була.

Татарстан Республикасы данын Александр Антипов (68 кг авырлык категориясе) һәм Нурислам Бәшәров (105 кг авырлык категориясе) яклаячак.

Бөтенроссия гер спорты федерациясе каналында турнирның турыдан-туры трансляциясе.