Кайгы уртаклашабыз

2021 елның 30 мае, якшәмбе

Башкортнып Салават шеһеренде 63нче яшендә танылган һем йозу буенча легендар тренер Хениф Шафиков вафат булды.

Аның йөзләгән шәкерте һәм йөзүчесе Башкортстанда гына түгел, Татарстанда да ятим», — диде республиканың Йөзү федерациясе директоры Рафис Габдрахманов. — Ул зур хәрефтән язылган кеше. Инорста йөзү үзәген аның ярдәме белән төзегәннәр. Ул әзерлек программасын килештерде. Һәм 2020 елның октябрендә үзәккә килгән тугыз яшьлек кызлар хәзер беренче яшүсмерләр разряды буенча йөзә. Аның зур тәҗрибәсе җитмәячәк.

Хениф Хемит улы Шафиков — югары категорияле тренер, Татарстан Республикасы һәм Башкортостан Республикасының Атказанган физик культура хезмәткәре, Россиянең иң яхшы тренерлары унлыгына, тренерлык стажы-30 елдан артык. Тренерлык эше чорында халыкара класслы спорт мастерлары, СССР спорт мастерлары, Россия спорт мастерлары, СССР чемпионаты призерлары, СССР кубогы призерлары, СССР халыклары спартакиадасы призерлары, Россия чемпионаты призерлары, укучылар спартакиадасы призерлары тәрбияләгән, аның тәрбияләнүчеләре Россия җыелма командасы составына кергән.

Соңгы вакытта Хәниф Шәфыйков Салаватта «Агыйдел-Спутник» компаниясенең йөзү бүлегенең өлкән тренеры булып эшләгән.

ТР Спорт министрлыгы Хәниф Шәфиковның туганнарының һәм якыннарының кайгысын уртаклаша.