Спорт медицинасы буенча Бөтендөнья конгрессы-2024 Казанда узачак

2021 елның 24 сентябре, җомга

Бүген Афинада спорт медицинасы буенча Бөтендөнья конгрессын үткәрүгә дәгъва итүчеләр арасында тавыш бирү тәмамланды. Татарстан башкаласы 21 тавыш җыйды. Казанның иң якын көндәше 10 тавыш җыйган Загреб булды. Претендентлар арасында шулай ук Лондон, Белград, Токио һәм башкалар бар иде.

Казанда 38 нче конгрессны үткәрү өчен республиканың инвестицион үсеш агентлыгы карамагындагы «Конвеншн бюросы» («Convention Bureau») регионның транспорт министрлыгы белән берлектә "Конвеншн бюро" ("Convention Bureau") заявка формалаштырдылар. Татарстан башкаласын ТР Спорт министры Владимир Леонов тәкъдим итте. Республиканың спорт ведомствосы башлыгы Казанның масштаблы чаралар үткәрүдә тәҗрибәсе турында сөйләде, шулай ук Конгресс узачак мәйданчыкны тәкъдим итте.

Спорт медицинасы буенча Бөтендөнья конгрессын үткәрү хокукын алу-безнең регион өчен зур җиңү. Татарстан Республикасы спорт тармагын үстерү, иң алга киткән инфраструктура һәм логистика буенча флагман булып тора. Конгресс югары дәрәҗәдә узар дип ышанам. Әлеге чараны үткәрүгә әзерлекне без хәзер үк башлаячакбыз, - дип шәрехләде ТР Спорт министры Владимир Леонов.

Казан заявкасын Россия Федерациясе Спорт министрлыгы һәм Россия Федерациясе Сәламәтлек саклау министрлыгы, Борис Поляев җитәкчелегендәге спорт медицинасы һәм инвалидларны реабилитацияләү буенча Россия ассоциациясе, шулай ук Татарстан Республикасы Хөкүмәте хуплады. Конгрессның 2024 елның 12 сентябреннән 15 сентябренә кадәр үз-үзен тотышының якынча көннәре. Чара Казан Экспо  күргәзмә үзәгендә узачак.