Әлмәт муниципаль районында ГТО нормаларын тапшыру өчен спорт мәйданчыгы ачылуга әзерләнә

2022 елның 31 августы, чәршәмбе

Әлмәт муниципаль районында «Демография» милли проектының «Спорт – тормыш нормасы» федераль проекты кысаларында китерелүче ГТО нормаларын тапшыру өчен спорт мәйданчыгына җиһазлар урнаштыру төгәлләнеп килә. 2022 елда Татарстанда илкүләм проект кысаларында барлыгы 6 мәйданчык төзелде.

«ГТО» комплексы нормативларын тапшыру өчен спорт мәйданчыгы 352 квадрат метрлы объекттан тора, ул җәрәхәтсез резин катламнан (16 м х 22 м) тора.

Яңа объект «Демография» милли проектының «Спорт-тормыш нормасы» федераль проектын гамәлгә ашыру кысаларында төзелә. Проект системалы рәвештә физик культура һәм спорт белән шөгыльләнүче россиялеләрнең өлешен 55% ка кадәр арттырырга тиеш. Максатчан күрсәткечкә ирешү өчен массакүләм спорт үсешенең төп драйверы дип танылган ГТО комплексын актив үстерергә кирәк.

«Спорт – тормыш нормасы» федераль проектының төп максатчан күрсәткече булып 2024 елга Татарстан Республикасында системалы рәвештә физик культура һәм спорт белән шөгыльләнүче гражданнар өлешен 57% ка кадәр җиткерү тора (федераль проект – 55 %).

Физик культура һәм спорт югары сыйфатлы дәрәҗәдә үскән төбәк буларак, Татарстан өчен төп максатчан күрсәткечләр дә югарырак куелган. 2020 ел башына без 49,5% (1 700 000 кеше) күрсәткечкә чыктык һәм бер елга графиктан алда барабыз. Максат-2024 елга 2 000 000 кеше физкультура һәм спорт белән шөгыльләнә. Бу сан, шул исәптән, Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов та яңгырады.