Спорт һәм шоу-бизнес йолдызлары Казанда узачак Махсус Олимпиаданың Бердәм уеннарына ярдәм итте

2023 елның 24 гыйнвары, сишәмбе

Психиатрик мөмкинлекләре чикләнгән кешеләр өчен Махсус Олимпиаданың Бердәм уеннары. Хәзерге вакытта Казанда уза торган спорт ярышларында Россия һәм Беларусь Республикасыннан 1,5 меңнән артык атлет катнаша. Миллионлаган тамашачы Уеннарның барышын күзәтә һәм спортчыларны сөендерә – алар өчен трибуналарда җан ата, Махсус Олимпиада турында дусларга һәм танышларга социаль челтәрләр ярдәмендә сөйли. «Махсус олимпия» хәрәкәте сафларына кергән һәм спортчыларны социаль челтәрләрдә җылы сүзләр белән хуплаган кешеләр арасында Россия йолдызлары да күп. Олимпия чемпионнары Казанга махсус атлетлар белән шәхсән аралашырга, аларга уңышлар, җиңүчеләрне бүләкләргә, спорттагы казанышларына юллары турында сөйләргә килделәр.

Махсус атлетлар белән беренче очрашуны 22 гыйнварда җиде тапкыр олимпия чемпионы, синхрон йөзү буенча күп тапкыр Европа һәм дөнья чемпионы Светлана Ромашина үткәрде. Ул балаларга Олимпия медальләренә үз юлы турында сөйләде, спортчыларга җылыту өчен берничә уңайлы һәм файдалы күнегү күрсәтте һәм, спортта ничек кенә авыр булмасын, тамашачы моны беркайчан да күрергә тиеш түгеллеген ассызыклады. Шуңа күрә синхрончылар һәрвакыт елмаялар.

Светлана Ромашина уеннарда катнашучыларга үзен беркайчан да сәләтле бала дип санамавын сөйләде: үзенең уңышлары һәм җиңүләре белән ул көндәлек күп сәгатьлек тренировкаларга, ихтыяр көченә һәм ныклыгына бурычлы. Мин күбрәк күнегүләр ясарга тырыштым, зур үрләр яулаган хезмәттәшләремә карадым. Беренче Олимпия уеннарына да шулай бардым, - дип искә ала җиде тапкыр олимпия чемпионы. Очрашудан соң махсус атлетлар Светлана Ромашинаны чолгап алдылар: һәркем фотога төшәргә һәм автограф алырга теләде.

Спортчылар белән чаңгы ярышлары буенча олимпия чемпионы Александр Легков та очрашты. Ул балалар өчен кар бөртекләрен җылытты. Медальләр иң мөһиме түгел. Иң мөһиме-катнашучыларга Без бергә булуыбызны сизү, алар мөһим, кирәк һәм алар барысы кебек үк, - дип билгеләп үтте Александр Легков.

Уеннарның икенче көнендә, 24 гыйнварда, чаңгы ярышларында Россия чаңгы ярышлары федерациясе президенты Елена Вяльбе булды. Ул катнашучылар белән аралашты, автографлар таратты, интеллектуаль мөмкинлекләре чикләнгән кешеләр өчен спорт чараларын үткәрүнең аеруча мөһимлеген билгеләп үтте.

«Балалар барысы да шундый якты, ачык һәм комплекслы түгел. Ярышларга башка шәһәрләргә килеп, балалар мине шунда ук кочакласыннар иде», – дип уртаклашты Бердәм Уеннарда катнашучылар белән очрашудан алган хис – кичерешләре белән Елена Вяльбе. Россия чаңгы узышлары Федерациясе Президенты фикеренчә, мондый ярышлар ел саен үткәрелергә тиеш.

Мондый чараларны, Олимпиада кебек, дүрт елга бер тапкыр гына түгел, ел саен үткәрергә кирәк. Бу егетләр һәрвакыт безнең белән булырга тиеш, - дип ассызыклады ул.

Моннан тыш, Елена Вяльбе 24 гыйнвар кичендә узган бүләкләү тантанасында катнашты. Спортчыларга булган игътибары өчен уеннарга килгән атлетларның әти-әниләре аеруча рәхмәтләрен белдерделәр.

Махсус Олимпиада президенты Ольга Слуцкер да бердәм Уеннарның төрле ярышларында булды. Ул атлетларны җылы каршы алды һәм аларга ярышларда уңышлар теләде. 24 гыйнварда ул бию спорты буенча ярышларда катнашучыларны сәламләү өчен журналист, танылган блогер һәм Россия махсус олимпиадасының Бердәм Уеннары илчесе Ксения Соловьевага кушылды.

Мин һәр биюне рәхәтләнеп карыйм – бу искиткеч. Укучыларның бүгенге чыгышын мөмкин иткән тренерларга соклануымны белдерәсем килә. Бу бик зур хезмәт, мөһим хәрәкәтчән, җитди эш. Махсус атлетларны әзерләү махсус булмаганнарга караганда күпкә авыррак, һәм сез моны искиткеч эшлисез, диде Слуцкер. Ул шулай ук профессиональ судьяларга рәхмәт әйтте, аларның һәрберсе бәя биреп кенә калмыйча, иң уңышлы элементларны һәм якты мизгелләрне күрсәтеп, чыгышларга да аңлатма бирде. Спортчылар бу сүзләр һәм күпсанлы тамашачыларның ярдәме белән елмаеп, мәйданнан киттеләр.

Үз чиратында Ксения Соловьева ассызыклаганча, соңгы елларда Россиядә интеллектуаль бозулар белән кешеләргә карата мөнәсәбәтләр ягыннан глобаль үзгәрешләр булды. "Мин күргәннәр-зур уңыш. Әгәр элек интеллектуаль бозулар күренми торган кешеләр «яшерелгән» булса, алар турында берни дә белмәүне өстен күрсәләр, ә аларның ата-аналарында балаларын ничек тәрбияләргә, ничек дәваларга, ничек белем бирергә, шулай ук җәмгыятьтә ничек җайлашырга икәнлеге белән проблемалар булса, соңгы елларда барысы да башка. Бу үзгәрешләргә матбугат та кечкенә өлеш кертте, шул исәптән ялтыравыклы журналлар. Без җәмгыять буларак аңлаучан, кешелекле булдык. Мин безнең йөрәкне тоюыбызны бик теләр идем», - диде Ксения.

Социаль челтәрләрдә Махсус Олимпиаданың Бердәм уеннарын синхрончы һәм телевидение алып баручысы Мария Киселева, гимнастка Яна Кудрявцева һәм Ульяна Донскова, җырчылар һәм музыкантлар – Родион Газманов, Юлия Савичева, Елизавета Бурычкова, актерлар һәм актрисалар – Дарья Повереннова, Анастасия Макеева, Ирина Безрукова, Константин Соловьев хуплады; блоггер Каролина Моисеенко.

Уеннарда катнашучылар һәм аларның тренерлары әйтүенчә, Олимпиада тигез мөмкинлекләр декларациясенә әверелде һәм безнең илдә уңайлы мохитнең яңа үсеш дәрәҗәсен күрсәтте.

Уеннарны оештыру эшчәнлеге белән Россия Федерациясе Спорт министрлыгы, «Россиянең Махсус Олимпиадасы» инвалидларга ярдәм итү гомумроссия иҗтимагый хәйрия оешмасы, Татарстан Республикасы спорт министрлыгы җитәкчелек итә.