2022 елда Министрлыкның гавами максатларын һәм бурычларын гамәлгә ашыру йомгаклары буенча иҗтимагый фикер алышулар башланды

2023 елның 1 феврале, чәршәмбе

1 февральдә 2022 елда ТР Спорт министрлыгының гавами формалаштырылган максатларын һәм бурычларын гамәлгә ашыру нәтиҗәләре буенча иҗтимагый фикер алышуларга старт биреләчәк. Эш нәтиҗәләре кушымта хисапында тәкъдим ителде.

Министрлык гражданнарны аларда катнашырга чакыра:

• 1 февральдән 12 февральгә кадәр гражданнарның максат һәм бурычларны үтәү нәтиҗәләре буенча искәрмәләре һәм тәкъдимнәре электрон почта яки язмача махсус форма буенча кабул ителә:

- министрлык адресына язма формада: 420107, Казан шәһәре, Петербург ур., 12 йорт (эш көннәрендә 9.00 дән 18.00 гә кадәр);

- электрон почтага y.semenova@tatar.ru.

• 15 февральдә ТР Иҗтимагый палатасында көндезге фикер алышулар узачак. Анда алдан теркәлү шарты белән катнашырга мөмкин.

Исегезгә төшерәбез, министрлык 2019 елдан бирле хакимият органнарының максатларын һәм бурычларын гавами Формалаштыру һәм аларның үтәлешен җәмәгать контроле проектында катнаша. Ел саен Министрлык каршындагы экспертлар һәм иҗтимагый совет министрлыкның киләсе елга эшенең өстенлекле юнәлешләре буенча тәкъдимнәр туплый. Аннары тәкъдимнәр ТР Дәүләт хезмәтләре порталында һәм «ТР Хезмәтләре»мобиль кушымтасында ачык тавыш бирүгә чыгарыла.

2022 елгы өстенлекләр өчен тавыш бирүдә 3 690 кеше катнашты. Катнашучылар шулай ук үз максатларының һәм бурычларының 179 вариантын тәкъдим иттеләр һәм 211 комментарий калдырдылар. Аның йомгаклары буенча министрлык тарафыннан ел дәвамында башкарылган 6 гавами максат һәм бурычлар расланды:

1. 2022 елда Татарстан Республикасы торак пунктларында төзүгә планлаштырыла торган универсаль спорт мәйданчыклары һәм аз чыгымлы спорт корылмалары программасын исәпкә алып, 20дән дә ким булмаган яңа спорт корылмасы төзелешен тәэмин итәргә.

2. 15 спорт объектын реконструкцияләү һәм капиталь ремонтлауны тәэмин итү һәм капиталь ремонт таләп итми торган спорт объектларының өлешен 79,1% тан 81,3% ка кадәр арттыру.

3. Системалы рәвештә физик культура һәм спорт белән шөгыльләнүче халыкның өлешен Татарстан Республикасы халкының гомуми санында 52,5% тан 55,5% ка кадәр арттырырга.

4. Татарстан Республикасы муниципаль берәмлекләрендә адаптив спортның өстәмә 5 филиалын (бүлекчәләрен) ачу юлы белән системалы рәвештә физик культура һәм спорт белән шөгыльләнүгә инвалид балаларны һәм яшүсмерләрне җәлеп итүне оештырырга.

5. Халыкара һәм Бөтенроссия спорт ярышларында югары спорт нәтиҗәләрен күрсәткән спортчыларны стипендия белән һәм аларның тренерларын елына 800 спортчы һәм 80 тренер өстәмә белән тәэмин итәргә.

6. Ата-аналарга тренировкалар расписаниесе, катнашу һәм баланың электрон рәвештә уңышлары турында мәгълүмат бирү өчен спорт мәктәпләренең 80% - онлайн онлайн-платформаны эшкә кертү.