Татарстанда Spina Bifida белән балалар һәм яшьләр өчен адаптив спорт фестивале узачак

2024 елның 23 августы, җомга

2024 елның 7-15 сентябрендә «Волга» яшьләр үзәгендә Spina Bifida белән балалар һәм яшьләр өчен адаптив спорт фестивале узачак. Катнашучылар spina bifida диагнозы куелган 6 яшьтән 21 яшькә кадәрге 30 бала, шулай ук аларның әти-әниләре булачак. Фестиваль «Татнефть» БФ һәм Татарстан Республикасы Яшьләр министрлыгы гранты ярдәмендә «Татарстан Республикасында Паралимпия спортын үстерү» проекты кысаларында узачак.

Spina Bifida белән балалар һәм яшүсмерләр еш кына оропедик проблемаларга ия (инвалид коляскаларыннан файдаланалар) - әмма шул ук вакытта аларның интеллекты сакланган һәм кул функцияләре сакланган.

Татарстан Республикасы территориясендә Spina Bifida белән балалар һәм яшүсмерләр өчен спорт чарасының төп максаты-балаларны адаптив спорт белән шөгыльләнергә этәрү һәм аларны Татарстан Республикасындагы гамәлдәге параспорт секцияләре белән таныштыру, шулай ук яңа спорт юнәлешләрен булдыру һәм үстерү, нәтиҗәдә Татарстан Республикасында Паралимпия чемпионнары барлыкка киләчәк!

7 сентябрьдән 15 сентябрьгә кадәр Идел ярында spina bifida белән шөгыльләнүче балалар һәм яшүсмерләр йөзү, коляскаларда зур һәм өстәл теннисы, коляскаларда бию һәм баскетбол, коляскаларда фехтовкалау, бочча, утырган килеш волейбол, уктан ату, шулай ук парадайвинг һәм парафридайвинг кебек спорт төрләрен сынап карый алачак.

Чара дәвамында катнашучылар коляскаларда баскетбол буенча Россия җыелма командасы әгъзасы, «Барс канатлары» клубы сакчысы Динар Камалиев, коляскаларда спорт биюләре буенча Россия чемпионы, Татарстан Республикасында туып-үскән Нурсинә Галиева һәм өстәл теннисы буенча ике тапкыр Татарстан чемпионы Рияна Имамиева белән аралаша алачак.

Күчмә спорт чарасы кысаларында ата-аналар, тренерлар, Фонд белгечләре, спорт федерацияләре, дәүләт хакимияте органнары һәм МКЧ вәкилләре катнашында Татарстан Республикасы территориясендә адаптив спортны үстерү мәсьәләләре буенча конференция уздырылачак.