«Ел саен ике тапкырга үсәбез»: Менделеевск геройларның рекордлы ярышын кабул итте

2024 елның 24 августы, шимбә

24 августта Менделеевск яңа рекорд куйды, 10 меңнән артык кунакны каршылыклы узышлар буенча ярышларга җыйды Геройлар ярышы.

Федераль проект Геройлар узышы кече шәһәрдә өченче тапкыр узды һәм катнашучылар һәм кунаклар саны буенча барлык рекордларны узды. Чара ел саен «Демография» милли проектының «Спорт – тормыш нормасы» федераль проекты максатларына туры китереп үткәрелә.

Менделеевск беренче тапкыр ярышны 2022 елда кабул итте һәм мондый чараны кабул итүче беренче кече шәһәр булды. Ул вакытта стартка меңнән артык катнашучы килде, 2023 елда алар инде 1500 иде, ә быел – инде 3100 кеше, бөтен илдән, БДБ дәүләтләреннән, Көньяк Корея һәм Кытайдан.

Быел оештыручылар традицион каршылыклар полосасын узуга «Эпохалар сугышы» форматын өстәделәр, ул һәр командага фантазия күрсәтергә һәм теләсә нинди әдәби яки кинообразны сынап карарга мөмкинлек бирде. Мәйданчыкка арбага утырып килгән «Русские красавицы» командалары истә калырлык булып калды. Мәскәүдән Менделеевскига тулы тематик кием киеп килгән «Викинглар», шулай ук ак тога, күлмәк һәм башларына лавр веноклар киеп барлык сынауларны узган «Борынгы греклар һәм аллалар» командасы аерылып торды. Биредә Кытай гүзәлләре дә, укчылары да, амазонкалары да, 33 Баһадир да, Һогвартсның Гарри Поттер һәм профессор Дамблдор белән тулы бер җыелмасы да бар иде.

- Тематик Геройлар ярышы уйланганда, без традицияләрнең, мәдәниятнең, тарихның матурлыгын күрсәтергә теләдек. Кешеләр каршылыкларны җиңеп кенә калмыйча, аерым энергетика белән шөгыльләнсеннәр, тарих дәреслекләрен укысыннар, теге яки бу чор атмосферасына чумсыннар һәм бу матурлыкны ярышлар мәйданына кертсеннәр өчен, - дип шәрехләде Менделеевск районы башлыгы Радмир Беляев.

«Эпохалар сугышы» тематикасын костюмлы йөгерүләр генә хупламады. 38 киртәдән торган 10 километрлы полоса үзе дә үзенчәлекле иде. Шулай итеп, катнашучылар «Лианы Джуманджи», «Пик Коммунизма», «Змиев вал», «Черная Пирамида Гизы», «Берлинская стена», «Лабиринт Минотавра» һәм башка сынауларны җиңделәр. Күп сынаулар суда узды, шуңа күрә финишта барысын да янгын сүндерү машинасыннан – ярышның титуллы партнеры «Фламакс» компаниясеннән су коендырдылар.

«Эпохалар сугышы» атмосферасын көн дәвамында һөнәрчелек мастер-класслары барган фан-зонада да хупладылар. Ә Менделеевскида ачылу тантанасында гаилә уты эстафетасына старт бирделәр. Район гаиләләре, «Аммоний» заводы хезмәткәрләре бергәләп факеллар белән зур гаилә учагын кабыздылар, утның бер өлешен һәркем өйләренә алып кайта ала иде. Тантана Россиядә Президент Владимир Путин карары белән игълан ителгән Гаилә елына туры китерелде.

Шуңа күрә активлыкны да гаилә активлыгына әйләндерделәр: мәйданчык белән ярд итеп кемпинг ясадылар, анда кичке җырларга учак янында 100 палатка урнаштылар.

Чемпионатта барлыгы 234 корпоратив команда катнашты, алар республиканың эре предприятиеләреннән иде.

Стартка Геройлар узышының генераль партнеры «Аммоний» АҖ командалары да чыкты. Комплексның топ-менеджменты пионерлар образларында басты. Лидерлар өчлегендә төп көрәш гадәттәгечә «Азот» ДК командалары арасында бара, аңа Менделеевск «Аммоний»ы да керә.

- Безнең эчке чемпионатта гадәттәгечә трассада ике команда арасында көрәш бара, алар «Азот» ДК спорт чараларында катнашкан елларда инде профессиональ спортчыларга әйләнделәр. Бу күңелле тенденция, спорт, хәзер әйтү модада булганча, безнең хезмәткәрләрнең тормыш нормасына әверелә. Бездә үз эшенең, химиянең генә түгел, спортның да профессионаллары бар, - дип билгеләп үтте сәхнәдән «Аммоний» АҖ генераль директоры Дмитрий Макаров.

Корпоратив узышлар йомгаклары буенча лидерлар өчлегенә Казан вертолет заводы командасы, «Аммоний спорт» командасы, Кемероводан «Азот» КАО командасы керде.

- Бүген республика рәисе Рөстәм Нургали улы Миңнехановның иртәнге планеркасында 3 меңнән артык катнашучы килде, 100дән артык предприятие үз командаларын тәкъдим итте, һәм бүген безнең Татарстанда, Менделеевскта зур бәйрәм. Ул республикабызның барлык катнашучыларына, кунакларына ялкынлы сәлам юллады. Бүген иң көчлеләр җиңсен өчен, дип сөйләде сәхнәдән ТР Премьер-министры урынбасары – сәнәгать һәм сәүдә министры Олег Коробченко.

Стартка Менделеевск районы башлыгы Радмир Беляев җитәкчелегендәге «Бондюжская дружина» командасы да чыкты. Трассаны ул узган ел да узган иде. Быел аның компаниясен Татарстан Дәүләт Советы депутаты Эдуард Шәрәфиев, Ростехнадзорның Идел буе идарәсе җитәкчесе Азат Мөбәрәкшин һәм башкалар тәшкил итте.

Район башлыгы Радмир Беляев карары буенча, Геройлар ярышы мәйданчыгында Курск өлкәсенең ярдәм штабы эшли башлады. Чара «Геройлар узышы. Менделеев. Курскны Хуплыйбыз» гомуми концепция астында узды. Фан-зонада әйберләр һәм азык-төлек китерергә мөмкин булган чатыр эшли, ә волонтерлар куар-код буенча Курск өлкәсенең зыян күргән тыныч халкына акчаларны ничек күчерергә мөмкин булуын аңлаттылар.

- Геройлар узышы – ул безнең традицион вакыйга. Быел без аны Курск өлкәсенең тыныч халкы ярдәменнән башка үткәрә алмадык. Шуңа күрә ярыш мәйданчыгында гуманитар ярдәм штабы җәелдереләчәк. Чара Курск өлкәсе ярдәменең гомуми идеясе астында узачак, - дип шәрехләде район башлыгы Радмир Беляев.

Кичке программаны оештыручылар зур рок-концертка әйләндерде. Сәхнәгә Яр Чаллыдан «Краш» кавер-төркеме, «Свет и тени» коллективы, Казанның «PROSTOЯ», «Lazy Days Band» коллективлары чыкты. Ә 21.00 сәгатьтә көтелгән «Король и шут» хедлайнер-трибьюты чыгышы башланды. Танылган артистлар сәхнәдән үк кунаклар өчен зур булмаган автограф-сессия уздырдылар.

Бу көннәрдә Менделеевск киләсе вакыйгаларга әзерләнә – сентябрьдә шәһәр «Пастернаков укулары» Халыкара әдәби-театр фестивален кабул итәчәк. Аны Борис Пастернак тормышының «Бондюг» (Менделеевск) этабы истәлегенә икенче тапкыр үткәрәчәкләр. Кече шәһәр сәхнәсенә Россиянең атказанган артисткасы Нина Шацкая, танылган артистлар Сергей Алдонин һәм Екатерина Волкова чыгар дип көтелә.