Буада «Аҗаган 2.0» хәрби-патриотик уенының зона этабында җиңүчене билгеләделәр

2024 елның 17 мае, җомга

16 майда Буада VI Зона муниципаль этапларында җиңүчеләр өчен «Аҗаган 2.0» хәрби-патриотик уенның зона этабы узды.

«Спорт — яшәү нормасы» федераль проектын «Демография» милли проектын гамәлгә ашыру кысаларында узган чарада урта һәм өлкән яшьтәге 11 команда составында 100дән артык кеше катнашты. Алар республиканы төбәк этабында кем тәкъдим итәчәген билгеләү өчен Татарстанның 6 муниципаль берәмлегеннән җыелдылар.

Спорт программасына ГТО комплексы элементлары кертелде: спорт, строй, хәрби әзерлек, беренче ярдәм күрсәтү, радиация, химик һәм биологик яклау нигезләре, хәрбиләштерелгән каршылыклар полосасы һәм Ватан тарихын белү.

Барлык сынаулар нәтиҗәләре буенча призерлар өчлеге түбәндәгечә бүленде:

1 урын — Тәтеш муниципаль районы;

2 урын — Кама Тамагы муниципаль районы;

3 урын — Буа муниципаль районы.

«Спорт — тормыш нормасы» федераль проекты «Демография» милли проекты 2019 елдан Россия Президенты Владимир Путин карары белән гамәлгә ашырыла. Аның төп максаты — россиялеләрнең тормыш сыйфатын күтәрү һәм спорт тормышы культурасын формалаштыру. Бүгенге көндә Россиядә спорт белән халыкның 58%тан артыгы шөгыльләнә. Татарстан Республикасында бу күрсәткеч 62,2%ка җитә.