Татарстан Республикасы муниципаль берәмлекләренең физик культура һәм спорт бүлекләре башлыкларына 45 яңа автомобиль тапшырылды

2024 елның 29 июле, дүшәмбе

29 июльдә Идел буе дәүләт физик культура, спорт һәм туризм университеты территориясендә Татарстан Республикасы муниципаль берәмлекләренең физик культура һәм спорт өлкәсендәге бүлекләренә һәм идарәләренә автомобильләр тапшыру тантанасы узды.

Яңа Lada Granta автомобильләре ачкычлары Татарстан Республикасы Рәисе карары нигезендә физик культура һәм спорт өлкәсендә дәүләт органы төзелүгә 100 ел тулу уңаеннан бүлек башлыкларына тапшырылды. Тантанада ТР Премьер-министры урынбасары Ләйлә Фазлыева, «ТР Муниципаль берәмлекләре Советы» Ассоциациясе рәисе Әгъзам Гобәйдуллин, Россия Федерациясе Федераль Собраниесе Дәүләт Думасы депутаты Рөстәм Кәлимуллин һәм ТР Спорт министры Владимир Леонов катнашты.

«Хәерле көн, хөрмәтле хезмәттәшләр! Шәхсән үземнән һәм Татарстан Республикасы Рәисе Рөстәм Нургали улы Миңнеханов исеменнән сезгә Татарстан Республикасы муниципаль берәмлекләрендәге хезмәтегез өчен рәхмәт белдерәсем килә.

Бүген районнарда яшәүчеләрнең 63% ы физик культура белән актив шөгыльләнүен беләбез; югары казанышлар спортының һәрвакыт республика спортчылары исемнәре белән бизәлгән булуын беләбез һәм, әлбәттә, Татарстан Республикасы Рәисенең муниципаль берәмлекләрнең физик культура һәм спорт бүлекләренә автомобильләр бирү турындагы карары күп нәрсәне күрсәтә. Димәк, бүген спорт якыная бара, спорт безнең һәрберебез янында», - дип сәламләде Ләйлә Ринатовна һәм символик ачкычны Владимир Леонов кулына тапшырды.

«Республика районнарында «урыннарда» бик күп бурычлар һәм мәшәкатьләр бар, шуңа күрә автомобиль зур ярдәм, алардан файдаланучылар өчен чын ярдәмче. Машиналар тулысынча комплектланган, кышкы резина белән җиһазландырылган, Яхшы комплектациядә; барысы да исәпкә куелган һәм техник хезмәт күрсәтү узган», - дип сөйләде спорт министры авто комплектациясе турында.

Сүз уңаеннан, транспорт чарасы комплектациясенә түбәндәгеләр керә: руль идарәсен көчәйтүче, кондиционер, блоклауга каршы система, тормоз көчен бүлү системасы, йөртүченең куркынычсызлык мендәре, тулы зурлыктагы запас тәгәрмәчләр. Шулай ук сатып алу кысаларында кышкы шиннар комплекты һәм салон һәм багажникка келәмнәр белән өстәмә комплектация ясалды. Өстәмә 24 автомобиль газ баллоннары белән җиһазландырылачак.

Муниципаль берәмлекләр исеменнән җавап сүзе белән Татарстан Республикасы Балтач районы Башкарма комитетының яшьләр эшләре һәм спорт бүлеге җитәкчесе Рөстәм Заһидуллин чыгыш ясады:

«Безнең хөрмәтле җитәкчеләребез Ләйлә Ринатовна, Владимир Александрович, Әгъзам Саматович, Рөстәм Галиуллович, барлык башлыклар, Башкарма комитет җитәкчеләре һәм спорт бүлекләре башлыклары исеменнән без сезгә авыр вакытларда безне бүгенге көннең иң бәхетле җитәкчеләре итү мөмкинлеген тапканыгыз өчен олы рәхмәтебезне белдерәбез.

Безнең алда зур бурыч куелды, даими рәвештә физик культура белән шөгыльләнүчеләрнең 75% до кадәр барып җитү. Без бу нәтиҗәгә вакытыннан алда ирешәчәкбез дип төгәл әйтә алабыз».

2030 елга физик культура белән даими шөгыльләнүчеләрнең 75% күрсәткече «Спорт — тормыш нормасы» федераль проектын «Демография» милли проектын гамәлгә ашыру кысаларында Татарстан Республикасы Рәисе тарафыннан куелган.

Проект 2019 елда Россия Федерациясе Президенты Владимир Путин карары белән эшләтеп җибәрелде һәм бөтен ил буйлап даими рәвештә физик культура һәм спорт белән шөгыльләнүче 70% күрсәткеченә ирешүгә юнәлдерелгән. Бүгенге көндә Татарстан Республикасы, графиктан алда барып, 63% ка җитте.