Зәй шәһәренең «Энергия» стадионында илнең төп спорт бәйрәме – Физкультурачылар көне узды.

2024 елның 10 августы, шимбә

Бу вакыйга гадәттәгечә августның икенче шимбәсендә «Спорт – тормыш нормасы» федераль проекты кысаларында «Демография» милли проекты кысаларында билгеләп үтелә.

Ачылу тантанасында Зәй муниципаль районының финанс-бюджет палатасы Рәисе Байрашев Павел Андрей улы, Зәй муниципаль районы Башлыгы ярдәмчесе, Россиянең атказанган тренеры Фәйзуллин Рәкыйп Нәҗип улы, район Башкарма комитеты җитәкчесенең социаль мәсьәләләр буенча урынбасары Ревина Светлана Юрий кызы, көрәш буенча ике тапкыр дөнья чемпионаты җиңүчесе, көрәш буенча 2024 елгы БРИКС уеннары чемпионы, тугыз тапкыр Зәй Сабантуе батыры Сәлахов Радик Сирень улы, Зәй муниципаль районының физик культура, спорт һәм туризм идарәсе җитәкчесе вазыйфаларын башкаручы Тимеркаева Илзирә Габделбәр кызы катнашты.

Физик культураны һәм спортны үстерүгә һәм популярлаштыруга керткән өлешләре өчен спорт учреждениеләре хезмәткәрләре һәм физкультура хәрәкәте активистлары ТР Спорт министрлыгының ведомство бүләкләре, башлыкның, Башкарма комитет һәм физик культура, спорт һәм туризм идарәсе җитәкчесенең Рәхмәт хатлары белән бүләкләнделәр. Спортчыларга «спорт мастерына кандидат» һәм «беренче спорт разряды» билгеләре, шулай ук «ГТО» Бөтенроссия физкультура-спорт комплексының алтын билгеләре тапшырылды.

Гаилә елы кысаларында авыл спортын үстерүгә керткән өлешләре, сәламәт яшәү рәвешен һәм гаилә кыйммәтләрен пропагандалаганнары өчен Сәвәләй авылыннан Петровлар гаиләсе бүләкләнде. Аларның балалары муниципаль һәм республика ярышларында актив катнаша.

Бәйрәмдә Зәй мәктәпләрендә тәрбияләнүчеләрнең киокусинкай, көрәш, нәфис гимнастика, баскетбол, футбол, хоккей буенча күнегүләр һәм күрсәтмә чыгышлар оештырылды. Теләге булганнар ГТО нормативларын һәм гаилә эстафетасын тапшыруда, йога һәм сәламәтләндерү гимнастикасы дәресләрендә көчләрен сынап карый алдылар.

Стадионның спорт мәйданчыкларында ветераннар арасында мини-футбол, шахмат һәм шашка, пляж волейболы һәм җиңел атлетика буенча ярышлар узды.