Идел буе академиясендә ТР Волейбол федерациясенең хисап конференциясе узды

2021 елның 3 марты, чәршәмбе

Бүген Идел буе дәүләт физик культура, спорт һәм туризм академиясенең актлар залында ТР Волейбол федерациясенең хисап конференциясе узды. ТР Волейбол федерациясе башкарма директоры Мансур Кәримов «2020 елда ТР Волейбол федерациясенең эш нәтиҗәләре һәм 2021 елга бурычлар турында», ТР Волейбол федерациясе вице-президенты, «Зенит-Казан» ВК директоры Олег Брызгалов «Татарстан Республикасында «мәктәп волейбол лигасы» ның II сезонын уздыру барышы турында», Россиянең атказанган тренеры Владимир Бабакин «укыту-тренировка процессының сыйфаты белән идарә итү системасы турында  чыгыш ясады. Цифрлаштыру. Халыкара һәм Россия тәҗрибәсе», шулай ук Россия җыелма командасының 2022 елгы дөнья чемпионатына әзерлек программасы җитәкчесе, Россиянең атказанган тренеры Сергей Шляпников «спорт резервын әзерләүдә төп юнәлешләр һәм таләпләр турында»чыгыш ясады.

Конференциядә катнашучыларга сәламләү сүзе белән Татарстан Республикасы спорт министры Владимир Леонов мөрәҗәгать итте. Владимир Александрович республикада волейболның казанышлары һәм үсешенең мөһим адымнары турында сөйләде.

Гадәттәгечә, Татарстан Республикасында волейбол спортның иң популяр һәм массакүләм төрләренең берсе булып тора. 2021 ел башына волейбол белән 38 меңнән артык кеше шөгыльләнә,шуларның 17 меңгә якын хатын-кыз. Популярлык буенча Волейбол, массалык буенча бары тик футболдан гына калышып, икенче урында тора, - дип ассызыклады Владимир Леонов.

Владимир Леонов билгеләп үткәнчә, соңгы елларда республикада куәтле инфраструктура булдырылган, шул исәптән республика шәһәрләрендә һәм районнарында волейболны үстерергә мөмкинлек бирә. Муниципаль берәмлекләрдә хәзерге вакытта 2000-дән артык спорт залы эшли, шуларның 153-е соңгы елларда төзелгән, алар барлык заманча таләпләргә җавап бирә.

Волейбол һәм пляж волейболы буенча ярышлар (чемпионатлар, беренчелекләр һәм кубоклар) бик күп катнашучылар белән уза. Мәсәлән, балалар-яшүсмерләр командалары арасында Татарстан Республикасы беренчелегендә генә дә: шәһәр һәм авыл районнары арасында өч яшь буенча 128 команда – 1252 уенчы катнашты.

2019-2020 еллар сезонында мәктәп волейбол лигасы ярышларында Татарстан Республикасы урта гомуми белем бирү мәктәпләренең 642 командасы (15 меңнән артык укучы) катнашты. 2020-2021 сезонына якынча 700 мәктәп гариза биргән, аларда 3000 нән артык команда исәпләнә. Саннар күрсәткәнчә, Татарстанда балалар волейбол хәрәкәте, әлеге лиганы булдырып, яңа дәрәҗәгә чыга.

Бүгенге көндә Татарстан Республикасында волейбол буенча спорт резервын әзерләү системасы төзелгән, анда 32 муниципаль спорт мәктәбе, Казан шәһәренең волейбол буенча «Юность» мәктәбе, Яр Чаллының 11 нче урта мәктәбе, Казан олимпия резервы училищесы, Идел буе физик культура һәм спорт академиясе бар.

2020 елда волейбол буенча спорт әзерлеге 4 966 укучы уза, аларның 851е-спорт – сәламәтләндерү, 851е – башлангыч әзерлек, 1 927е – тренировкалар, 1 180 кеше-спорт осталыгын камилләштерү этаплары буенча.

Волейбол буенча спортчыларны 162 тренер әзерли, шуларның 64% - ы штаттагы. 95 тренер югары һәм урта профильле белемгә ия. Югары квалификация категориясенә 9 тренер, беренчесенә 32 тренер ия.

Министрлык тарафыннан Идел буе физик культура, спорт һәм туризм академиясе белән берлектә волейбол буенча белгечләр әзерләү эше алып барыла. Ел саен республика бюджеты акчалары хисабына спорт мәктәпләренең тренерлары һәм административ хезмәткәрләре квалификациясен күтәрү һәм һөнәри яңадан әзерләү курслары уза. 2020 елдан башлап һәм «Спорт-тормыш нормасы»федераль проекты кысаларында.

Бүгенге көндә Идел буе академиясендә 117 студент Волейбол юнәлеше буенча белем ала, шуларның 4се-Россия спорт мастеры, 30ы-спорт мастерлыгына кандидат.

Хисап конференциясе кысаларында ТР Волейбол федерациясе һәм КДАТУ арасында хезмәттәшлек турында килешүгә кул куелды.

Чара ахырында конференциядә катнашучылар 2020 елда массакүләм волейболны үстерү буенча Татарстан Республикасының иң яхшы районнарын һәм шәһәрләрен бүләкләделәр. Шулай ук волейбол тренерлары, судьялар һәм ветераннар да бүләкләнде.